Finalists

 

View the finalists per category below, or learn more about the finalists here.

Best Company from an Emerging Region – sponsored by Indofil Industries Ltd

  • Deqiang Biology
  • Limin Chemical
  • Sichuan Leshan Fuhua Tongda Agro-chemical Technology
  • Willowood Crop Sciences
  • Zhejiang Zhongshan Chemical Industry Group

Best Formulation Innovation- sponsored by Maxunitech

  • Dow AgroSciences (Resicore)
  • University of Central Florida (Zinkicide)
  • Willowood Crop Sciences (Dry Flowable formulation)

Best Application Technology Innovation – sponsored by Nanjing RedSun

  • Brazilian Agricultural Research Corporation (Embrapa)
  • Exosect
  • Willowood Crop Sciences

Best Public Outreach Programme – sponsored by Fuhua Tongda Agro-chemical Technology Co., Ltd

  • BASF (Rice production in Brazil)
  • CropLife America (Green Thumb Challenge)
  • CropLife America (New website)
  • CropLife International (Progress through Partnerships in Honduras)
  • Dow AgroSciences (Science Ambassadors)
  • DuPont Crop Protection (EduFarm)
  • Syngenta (The Good Growth Plan)

Best New Crop Protection Product or Trait

  • Adama Agricultural Solutions (Brevis)
  • Dow AgroSciences (Arylex)
  • DuPont Crop Protection (Zorvec)
  • Ishihara Sangyo Kaisha (Isofetamid)
  • Syngenta Crop Protection (Acuron)

Best Packaging Innovation

  • Dow AgroSciences and RPC-Promens-Innocran (PET bottles)
  • Nanjing Red Sun (Paraquat gel formulation)
  • Rotam CropSciences (Protect Dosage)
  • Willowood Crop Sciences (Wilbond)

Best New Biopesticide

  • Beijing Zhongbao Green Agricultural Science and Technology (ATaiLing)
  • Deqiang Biology (Ningnanmycin)
  • Marrone Bio Innovations (Majestene)
  • Phyllom BioProducts (beetleGONE!/grubGONE!)
  • Wangs Crop-Science (Lordship)

Best Marketing Campaign

  • Agricen (Prove It to Me)
  • Biostadt India (Crop Nutrition Day)
  • Certis Europe – UK (Sunfire and System 50)
  • DuPont Crop Protection (Red Club)
  • Stockton (Coffee rust campaign)
  • Syngenta Crop Protection (Acuron)

Best Stewardship Programme

  • BASF Crop Protection North America/PadillaCRT (Living Acres)
  • Croda
  • CropLife Latin America (Virtual courses platform)
  • Dow AgroSciences/Agsafe
  • Dow AgroSciences (Enlist Ahead)
  • InpEV Brazil (Electronic schedule system for packages return)
  • Syngenta (The Good Growth Plan)

Best Supplier

  • Hangzhou Udragon Chemical
  • Jiangsu Yangnong Chemical
  • Lier Chemical
  • Sichuan Leshan Fuhua Tongda Agro-chemical Technology
  • Zhejiang Xinan Chemical Industrial Group (Wynca)
  • Zhejiang Zhongshan Chemical Industry Group

Best Supporting Role

  • Aegro – Harvesting Knowledge
  • Croda
  • Dextra International
  • EPL Bio Analytical Services
  • Fieldfisher
  • Nutrichem Laboratory

Best Industry Collaboration – sponsored by Deqiang Bio

Winner to be announced on the night.

Best Manager with Strategic Vision

Winner to be announced on the night.

Lifetime Achievement Award

Winner to be announced on the night.

Agrow Awards is part of the Business Intelligence Division of Informa PLC

This site is operated by a business or businesses owned by Informa PLC and all copyright resides with them. Informa PLC's registered office is 5 Howick Place, London SW1P 1WG. Registered in England and Wales. Number 8860726.
Informa